Žalm 21 komentár:
Žalm 21 vzdáva vďaky Bohu za to, že doprial kráľovi radosť z víťazstva nad jeho nepriateľmi. Kráľ môže dôverovať Pánovi (v. 8). Žalm končí zvolaním, ktoré zjavuje ako je víťazstvo kráľa založené na Božej sile, ktorá je prítomná a konajúca v dejinách Izraela. Žalm 21 vo víťazstve kráľa oslavuje pokračovanie Božej zmluvy s jeho ľudom a vidí potvrdenie v Izraeli cez jeho Pomazaného.
Tento žalm sa používal okrem iného na oslavu korunovácie kráľa a na výročie
jeho nastúpenia na trón. Keď kráľovstvo stratilo význam v dejinách vyvoleného
národa, žalm 21 slúžil na oslavu Boha, ktorý nad všetky historické udalosti
zostával skutočným kráľom Izraela a slúžil k tomu, aby povzbudzoval nádej
v Jediného, Pomazaného, Boha, Mesiáša.
„Verš 2: „Pane, z tvojej sily sa kráľ raduje“. Tento úvodný verš udáva tón a spolu s ním aj tému žalmu, čiže radosť kráľa a komunity pre „spásnu“ prítomnosť, ktorou Pán obklopuje svojho kráľovského zástupcu. Predpokladáme, že ho spievalo zhromaždenie a chór.
Verše 3-8: V tejto prvej časti žalmu je Boh žiadaný, aby kráľa zahrnul hojnosťou svojich priazní a to teda: dlhým kraľovaním (v.5), slávou (v. 6), aby bol prameňom požehnania a rozkvetu (v.7).
„Túžba jeho srdca“ (v.3): aj v žalme 20 bolo prianie kráľovi, aby Boh naplnil túžbu jeho srdca (Ž 20,5). „štedrými požehnaniami“ (v.4): požehnanie je božia priazeň, ktorá sa stáva prameňom blahobytu a šťastia. Kúsok nižšie sa žiada, aby kráľ bol naplnený večným požehnaním (v.6). „Kladieš mu na hlavu korunu z jemného zlata“ (v.4): mohol by to byť dôraz na slávnosť korunovácie. „Žiadal si život a ty si mu daroval život dlhý, navždy“ (v.5): dlhý život, takmer bez konca je najbežnejšou prosbou, ktorá nechýba v modlitbách Izraelitov. V slávnom Šalamúnovom sne na začiatku jeho kraľovania, Boh chváli kráľa za to, že si nežiadal, ako bol zvyk dlhé kraľovanie, ale iba múdrosť. Za toto mu Boh spolu s múdrosťou, bohatstvom a slávou daruje aj dlhé dni života (1Kr 3,11-14). „Veká je jeho sláva…“ (v.6): z dôvodu božej prítomnosti dávidovský kráľ sa zúčastňuje na nádhere tej istej slávy Jahweho. Táto myšlienka je v dokonalej zhode s orientálnym chápaním kráľovskej dôstojnosti. Na Blízkom Východe sa domnievalo, že kráľ bol obklopený neviditeľnou žiarou, ktorá bol rozlišujúcim prvkom božieho kraľovania. „Robíš z neho požehnanie pre všetky veky“ (v.7): tieto slová sa javia akoby boli literárne prepísané z Dávidovej modlitby: „Nuž začni teraz žehnať dom svojho sluhu, aby večne trval pred tebou! Lebo ty, Pane, Bože, si hovoril a nech je dom tvojho sluhu požehnaný tvojím požehnaním naveky!“(porov. 2Sam 7,29). „Pretože sa kráľ spolieha na Pána“ (v.8): zvolanie, ktoré je skandované zhromaždením ľudu. V tomto verši je samotné srdce žalmu. Sú tu vyjadrené dva postoje zmluvy: kráľ dôveruje Pánovi, Pán je verný zmluve, nenechá ho padnúť z jeho trónu.“ (Figlie della Chiesa)
Božie požehnanie nemôže byť zničené ani pachom našich hriechov, pretože už
predtým sme načerpali z požehnania jeho láskavosti a nehy. (v.4) Náš Kráľ nie je
pyšný, ale pokorný srdcom a dúfa v Pána. V milosrdenstve Najvyššieho sa ponížil
ešte viac a stal sa poslušným až na smrť a potom Pán povstáva v tej pokore,
ktorú nepriatelia považovali za slabosť. My srdcom a dielami oslavujeme,
vzdávame vďaky a oživujeme tieto jeho úžasné skutky.(v.14) Na doplnenie: (2Kor 2,14, Sk 1,6, Jn 12, 26).
Tým, ktorí slúžia Kristovi, Otec dal radovať sa z jeho moci a spásy a zadosťučinenie túžbe ich srdca. Pán im prišiel v ústrety s veľkými požehnaniami a vložil na ich hlavu korunu zo zlata.(v.4) Mučeníci a svätí dostali od Boha večný život ako odmenu za ich pozemský život. Teraz žijú v sláve, v žiare majestátu ich Pána.
Dva sú základné prvky nášho kresťanského života: prvý je ten plný zápasov, utrpenia a smrti. Druhý je ten plný radosti, života, slávy a triumfu. Napokon motív radosti vzkrieseného života s Kristom je to, čo má prežarovať každý moment nášho života na zemi. Táto radosť je totiž aj v ťažkostiach a bojoch žijúcim zviditeľnením Krista, ktorý vstal z mŕtvych a jeho neporaziteľnej moci na svete. Meditácia Kristovej slávy, ktorá nám je ponúknutá v žalme je milosťou k tomu, aby sme prekonali pokušenia, je prameňom dôvery, útechy a nádeje.