Žalm 83

Zhudobnený text s akordami

Prosíme o prepáčenie - na obsahu sa pracuje.

Originálny text

{v}2 Bože, neodpočívaj a nemlč,

nebuď ticho, Bože,

{v}3 lebo, hľa, tvoji nepriatelia zúria

a dvíhajú hlavu tí, čo ťa nenávidia.

{v}4 Spriadajú úskočné plány proti tvojmu ľudu

a radia sa proti tým, ktorých ty chrániš.

{v}5 Hovoria si: „Poďte, vyhubme ich, aby neboli národom,

aby sa meno Izraela už ani nespomenulo.“

{v}6 Tak sa jednomyseľne dohovorili,

proti tebe uzavreli zmluvu:

{v}7 stany Edomu a Izmaelčania,

Moab a Agarénčania,

{v}8 Gebal, Amon a Amalek,

Filištínsko s obyvateľmi Týru.

{v}9 Ba aj Asýrsko sa k nim pridalo;

stali sa pomocou synom Lotovým.

{v}10 Urob im to, čo Madiánčanom a Sisarovi,

čo Jabinovi pri potoku Kišon;

{v}11 pohynuli pri Endore

a stali sa hnojivom zeme.

{v}12 S ich kniežatami nalož ako s Orebom a Zebom

a so všetkými ich vojvodcami ako so Zebeeom a Salmanom,

{v}13 ktorí povedali:

„Zaujmime dedične Božie pastviny!“

{v}14 Bože môj, daj, nech sú ako páperie,

ako plevy vo vetre,

{v}15 ako požiar, čo lesy spaľuje,

a ako plameň stravujúci hory;

{v}16 tak ich prenasleduj svojou búrkou

a vydes ich svojou víchricou.

{v}17 Hanbou im prikry tvár

a budú hľadať tvoje meno, Pane.

{v}18 Nech sa hanbia a desia na veky vekov,

nech sa hanbia a hynú.

{v}19 Nech poznajú, že tvoje meno je Pán,

že ty jediný si Najvyšší nad celou zemou.

 

Žalm 83 komentár: 

Tento žalm má vo finálnej podobe zvláštnu dynamiku, kde sa na jednej strane prosí o zničenie nepriateľov, a na druhej je však vyjadrená aj nádej na ich obrátenie. Dôležitým je, že žalmista prenecháva konanie Bohu. Vo veľkej palete nebezpečenstiev môže Boží ľud urobiť iba jedno, a to odovzdať svoj osud do rúk Boha, ktorý je pravým sudcom národov.

Verš 2 má v sebe dvojité oslovenie Boha, aby nemlčal. Takýmto intenzívnym spôsobom prosí žalmista Boha, aby zareagoval na situáciu, ktorá je opísaná v nasledujúcich veršoch. Akákoľvek akcia namierená proti jeho ľudu je útokom i na samotného Boha.

Jedná sa tu o snahu o absolútne zničenie, toto vyhladenie je radikálne a dotýka sa aj času, a teda aj minulosti, prítomnosti i budúcnosti Izraela. „Kým potrvá Izrael, Všemohúci sa bude volať Bohom Izraela. Vyhladením jeho ľudu sa zabudne aj na Božie meno.“ (MidrTeh) „Musí byť vyhubené samotné meno Izrael, lebo tento národ proirečí zámerom a ideálom ostatných národov. Iba táto skupina vzdoruje ostatnému svetu a prekáža celosvetovej jednote.“(Sforno)

V tomto žalme sa prosí o absolútne zničenie nepriateľa. „Keď je lesný porast veľmi hustý, z jedného stromu na druhý sa oheň ľahko šíri na ďalšie kým nezhorí celý les. Podobne aj králi, ktorí napadli Jozafáta, sa zničili navzájom.“ (Radak)

Verše 17-18 sú plné synoným označujúcich hanbu, ktorá má postihnúť útočiacich nepriateľov. To všetko sa má diať, aby hľadali Pánovo meno. Ide o to, že nepriatelia si jednoducho uvedomia existenciu Boha, ktorý sa zdal byť nemým. Dá sa to prirovnať k situácii, v ktorej mal Julián Apostata pred smrťou povedať: „Zvíťazil si, ó Galilejský!“ „Človek nedokáže ani nevládze urobiť nieč, ak by to Boh nechcel. Daj, nech spoznajú, že jedine ty si zaslúžiš byť nazvaný menom Boh.“ (Radak/Feuer) „Slová nech zhynú sa vzťahujú na všetko, čo je v tých ľuďoch zlé. Bude však zachránené v nich všetko to, čo je dobré. Zhynutie teda v tomto prípade neznamená zničenie, ale spásu.“ (Hieronym)

Meno Najvyšší v tomto žalme slúži na vyjadrenie moci JHWH, ktorú majú nepriatelia jeho ľudu – a tým aj jeho samého – uznať. „Vtedy spoznajú, že ty, ktorého meno je Pán, si sám, Najvyšší nad celou zemou. Boh môže stáť sám a poraziť všetkých urodzených vladárov na zemi.“ (Feuer)

WordPress Video Lightbox Plugin