Žalm 64 – 2. časť

Komentár 2. časť

Tento žalm je opisom toho, ako žalmista vyjadruje psychologické prenasledovanie, ktorého je obeťou. Nemáme pred sebou len fyzické prenasledovanie, ktoré ubližuje spravodlivému, ale aj to psychologické: nie náhodou sa hovorí, že slová vedia viac ublížiť ako zbraň. Jasne vidíme ako žalmista je naozaj zranený ubližujúcim správaním sa voči nemu zo strany falošných a zlých ľudí. Žalmista však nie je sám proti zlu tých, ktorí sa proti nemu spriahli, ale má pri sebe Pána, ktorý porazí falošných cez ich vlastné slová.


„Táto modlitba bola utvorená tak, aby mohla byť recitovaná všetkými, ktorí vidia vo svojom živote to ako na nich útočia jedovaté šípy klamstva a zlých súdov. Keď vieme, čo znamená slovo v spoločnosti a v hovorenom slove ako bola tá v Starovekom Oriente, môžeme tušiť drámu toho, kto je obklopený pavučinou klamstiev, ranený falošnými svedectvami, izolovaný od spoločenského diania. Žalm je teda spôsobom modlitby pre oklamaných a prenasledovaných. Jeho posolstvo je podporené symbolickou opozíciou, ktorá má veľkú silu: z jednej strany útočia jedovaté šípy klamstva a lži, hanebné, pretože vrhané v tme (v. 4-7), na druhej strane padajú, pretože ich ničí Božia prítomnosť, ktorá poráža klamárov (v.8-9). Dokonca podľa vízie stálej pomsty v samotnom hriechu šíp klamstva, ktorý je ako „bumerang“ sa vracia na toho, kto ho vystrelil. A teda posledný, ktorý sa bude tešiť je spravodlivý (v.11).“ (G.F.Ravasi, D.M.Turoldo)


Žalm končí pohľadom viery v to, ako sa spravodlivý teší v Pánovi a ako „priami srdcom“ čerpajú svoju slávu z Boha. Múdroslovné konštatovanie v. 7b („Hlbočina je človek a jeho srdce priepasť.“) vedie človeka k tomu, aby si bol vedomý obidvoch inklinácií, ktoré nosí vo svojom srdci a starostlivo si volil dobré pred zlým. Jednou z najkrajších a Bohu najmilších ľudských vlastností je preto mať srdce priame. 

WordPress Video Lightbox Plugin